Johtaminen tekoälyn aikakaudella
Elämme keskellä teollista vallankumousta, jonka mittakaavaa emme vielä täysin ymmärrä. Tekoäly muuttaa työtä, kilpailua sekä samalla käsitystämme hyvästä johtamisesta. Samaan aikaan kohtaamme paljon riskejä, mutta myös ennennäkemättömiä mahdollisuuksia. Miten pystymme menestyksekkäästi navigoimaan ennenkokemattoman epävarmassa ympäristössä? Riittääkö uudessa ajassa muutosjohtamisen osaaminen vai tarvitaanko nyt vallankumousjohtajia?
Puhujat
Elina Bono, toimitusjohtaja, Nitro AIM
Elina tunnetaan energisestä ja käytännönläheisestä otteestaan, joka vie tekoälyn sujuvasti strategioista arjen tekemiseen. Hän on valmentanut lukuisia organisaatioita hyödyntämään generatiivista tekoälyä aidosti tuottavalla tavalla. Elina korostaa, että menestys tekoälyn aikakaudella ei synny teknologiasta itsestään, vaan ihmisistä, osaamisesta ja kyvystä oppia jatkuvasti. Ennen AI-airuen uraansa hän työskenteli useita vuosia markkinoinnin asiantuntija- ja johtotehtävissä. Pitkä tausta korporaatiomaailmassa antaa hänelle vahvan käytännön ymmärryksen brändin merkityksestä, sisäisen myynnin voimasta sekä innovoinnin todellisista jarruista ja iskunpaikoista organisaatioissa.
Mari Männistö, Head of Growth, Nitro
Mari Männistö on kerryttänyt kahden vuosikymmenen pituisen johtamisoppinsa niin opiskellen, työelämässä kuin nuorkauppakamariurallaankin tekemällä ja kokemalla oppien. Mari on toiminut Suomen Nuorkauppakamareiden kansallisena puheenjohtajana vuonna 2022, tuolloin ideoiden ja luoden tiimeineen mm. ensimmäisen Johtajuusbarometrin. Mari haluaa intohimoisesti edistää parempaa johtajuutta suomalaisessa yhteiskunnassa.